Friday, August 6, 2010

Myth: Food packages are shrinking and some of these foods cost more.

Answer: Confirmed

Call it what you want, downsized products abound! I first noticed it when my yogurt container went from 8 ounces (1 cup) to 6 ounces. Interestingly, the price of the yogurt didn’t decrease. This trend has been popularly reported in Time Magazine and Consumer Reports.

If you haven’t used unit price shelf labels at your grocery store, start using these labels. They help you compare the cost per unit (ounce, pound) to get the best deal. Check out the article Squeezed by rising food prices? for other cost saving ideas. Do you have some downsized product stories to share?

Contributor: Ellen Schuster, M.S., R.D., Associate State Specialist,, 573-882-1933.

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.